O mně

Jmenuji se Markéta Křížková
a
jsem autorka Dotekové terapie®.


Moje cesta k a s dotekovou terapií byla dlouhá, trnitá a mnohdy i velmi bolestivá. 


STUDIUM – PRÁCE A MNOHEM VÍCE…

Po studiu na Vyšší odborné škole zdravotnické ve Zlíně jsem nastoupila pracovat na novorozenecké oddělení. Než jsem se zaběhla do běžné pracovní rutiny a ona to určitá forma rutiny prostě je, nevšímala jsem si jemných detailů, že se změnilo vnímání lidí. Přednost se dávala technické medicíně, tabulkám a chraň Bože přinést sem nějakou novinku, to se setkávalo s hrůzným výrazem v obličeji, jak profesionálů, tak rodičů.

Jako sestřička pracující mnoho let na novorozenecké JIPce jsem vnímala nutnost změnit a posunout ošetřovatelskou péči o předčasně narozené drobky jiným směrem. V době mých začátků v intenzivní medicíně se razil směr MINIMAL HANDLING (minimálně se dětí dotýkat) a mě to přišlo časem v mnoha případech na hlavu postavené, když jsem si s dětmi v inkubátoru povídala, ony na mě koukaly, položily si ručičku na mou ruku … . Pak díky Bohu přišel směr, že se děti začaly polohovat, klokánkovat a když jsem odcházela z JIPky nebyl problém pro nás sestřičky tyto děti dát do vaničky plné teplé vody, i když stále potřebovaly dechovou podporu. Naučili jsme se to. A tak jsme z Hi-Tech medicíny udělaly krok zpět. K lidskému přístupu. 

Ještě v  době mé práce na novorozencké JIPce jsem při studiu na NCO NZO v Brně s Mgr. Jaroslavou Fendrychvou, Ph.D. probírala možnosti vytvořit kurz úlevových technik pro novorozence a kojence. Od první myšlenky po realizaci prvního kurzu nám to trvalo 5 let. Střídala se období, kdy jsem se potýkala s pocitem bezmocnosti a v nepochopení z uniformního systémového vedení zdravotnictví. Dnes jsem paní doktorce Fendrychové nesmírně vděčná, za její podporu, její odborné vedení a pomoc. Díky těmto událostem prošlo do dnešního dne tímto Certifikovaným kurzem na 100 sestřiček pracujících po celé ČR. A tak moje vize, aby rodiče měli k dispozici po ruce profesionály, kteří ovládají a používají techniku Baby motýlích masáží byla naplněna. Aneb mise číslo jedna splněna. 🙂

CO TAK KNÍŽKA? UČEBNICE…

Při výuce sestřiček jsem si uvědomovala, jak mi chybí v ruce učebnice, manuál, s kterým bych mohla pracovat a zároveň by byl srozumitelný i pro maminky, tatínky, tety, strýce, babičky a dědečky. Napsala jsem knihu. V Power Pointu, no a co. Knížka je grafická a mě s tímto programem dobře pracovalo. Napsání knihy trvalo 3 roky. Přicházely nové a nové poznatky z terénu, kde jsem pracovala s rodiči dětí. Kniha i já jsme společně procházely vývojem. V roce 2017 jsem stála před vstupem do Tiskárny Libertas, unavená a vyčerpaná z obrovského množství odmítnutí vydavatelství knihu vydat. Pořád mě tlačili někam do šablony a já věděla, že je to špatně. Upřímně a od srdce jsem vedla rozhovor s Pánem Bohem. Pane, ty víš, že nemám finance na to tu knížku vydat, ale ona je fakt potřebná a bude pomáhat…

A STAL SE ZÁZRAK!

Tehdejší ředitel Martin Daněk mě přivítal s úsměvem. V půli mého monologu o knize mě zarazil. Hlavou mi prolétlo a je to v pytli.

Martin: “No, tak knížku vydáme.”

Já: “Nemám peníze na tisk (a že se jednalo fakt o ranec peněz).”

Martin: “Nevadí, dám Vám splátkový kalendář a zůstane to mezi námi.”

Dalším zázrakem bylo, že jsem tisk knížky opravdu dokázala splatit. Sice to bylo mega náročné, ale podařilo se. K mé velké lítosti dnes již Tiskárna Libertas neexistuje.  Celý tým lidí v tiskárně posunul mou knihu Baby motýlí masáže o několik levelů nahoru, díky svým připomínkám a radám. Provedli mě procesem vydání grafické knihy a udělali to s láskou a otevřeným srdcem. Kniha má netradiční formát, je ilustrovaná a já jsem si sama celou knihu graficky navrhla i upravila. Upřímně, byl to porod velebnosti.

POSTUPEM ČASU…

Postupem času se začaly otevírat možnosti nového využití tehdy ještě tzv. Baby motýlích masáží. Ve spolupráci s dětskými psychology se začala tato doteková terapie hodně využívat pro děti se specifickými potřebami. Připojili se i sociální pracovníci, pěstouni na dobu přechodnou, adoptivní rodiče… . Mámy, tátové, prarodiče. 

Z toho, co bylo na začátku mnou určeno jenom pro předčasně narozené děti dnes slouží všem. Od novorozence až po stařečky. Proto jsem techniku Baby motýlí masáže na jaře v roce 2020 přejmenovala na DOTEKOVOU TERAPII®. 

(NE)VYUČUJI ON-LINE!

Přišel Covid-19 a celý svět upadl do sevření . Moje vize byla tehdy převést celou výuku dotekové terapie do ON-LINE světa, aby se tuto jemnou techniku mohli naučit všichni, kdo chtějí 😉 Prostě ani žádný covid-19 mě nezastaví 😉

To byla vize, mise na rok 2020. Projela jsem ji na plné čáře. Celý program jsem seskládala, nahrála, vytvořila a pak vše vyhořelo do základů. Musela jsem se opět zastavit, nabrat dech a zjistit, kde je zakopaný pes… .

Ale nezahálela jsem. Na sklonku roku 2020 jsem vydala omalovánkový kalendář na rok 2021 Krása ženy a tím začal můj rok 2021.

ROK 2021 PRO MĚ BYL VYJÍMEČNÝ,

VYDALA JSEM SE NA CESTU…

Prakticky z hodiny na hodinu jsem si sbalila malý kufřík, šla na PCR test, počkala na výsledek, koupila poslední lístek do autobusu a s batohem na zádech, kufříkem v ruce a knížkou Baby motýlí masáže jsem se dostala k Černému moři a pak až do Istanbulu.

Sama…

ROK 2022 NABRAL SMĚR IZRAEL…

Stejné datum, jako před rokem. 29. dubna. Stojím na letišti ve Vídni a po velkých útrapách a strastiplných situacích usedám znovu do letadla. Je brzy ráno. Okolo mě se ortodoxní Židé modlí svou ranní modlitbu. Po očku je pozoruji. Krátce po poledni přistávám v Tel Avivu. Na letišti mě “zabásne” Mosad a místo vlaku přijíždím do Jeruzaléma taxíkem s šesti hodinovým zpožděním… .

2023 ZPÁTKY DO ŠKOLY!

Nikdy neříkej už nikdy! Okolo školy jezdím roky. Na konci června mám motýli v břiše. Koukám na webové stránky. Přijímací pohovory uzavřeny. To mě přece nezastaví. Píši na studijní oddělení. Paní Markéto, není problém, můžete přijímací pohovor absolvovat v srpnu. Je potřeba nějaká příprava? Ani ne. Součástí je motivační pohovor, seznam literatury, kterou jste četla. No, tak to bude hoooodně dlouhý seznam… . Verdikt zní, PŘIJATA. Kam? Na Vyšší odbornou školu publicistiky.

2024

UŽ ZASE VYUČUJI ON-LINE!

Koukám na kalendář. Leden 2024. Sedím nad horou papírů, je čas znovu otevřít výuku Dotekové terapie® online. Po třech letech intenzivní práce, hodinách přemýšlení, jsem přišla na to, jak vše dát do rovnováhy a znovu do pohybu. Lépe, efektivněji, účelněji.

JSEM ŠÉFREDAKTORKA 🙂

Když máš vizi a sen, přijmeš i to, co už si nikdy nechtěla dělat, jsi nečekaně odměněna. Hlásila jsem se na pozici redaktorky se zdravotnickým vzděláním. Výsledkem je, že jsem šéfredaktorka časopisu Matka & dítě a novin Ze ZDRAVOTNICTVÍ.

~ a to jsem prostě celá já ~

Markéta Křížková - terapeut.

#diplomovaná porodní asistentka #specializovaná dětská sestra #anesteziologická sestra v pediatrii

#cérka z Valašska #jsem odborná lesana #šéfredaktorka

Markéta

Obvykle odpovídá do 24 hodin.

Dobrý den, zanechte mi zprávu.

Powered by WpChatPlugins