Autismus a doteková terapie.
BLOG,  TERAPIE

Autismus – mám dítě s diagnózou

I takto může začít příběh dotekové terapie v praxi. Nejednou jsem slyšela v úvodu telefonu, mám autistu. Moje dítě má diagnózu. A vzápětí přichází další věta. Prý vaše doteková terapie těmto dětem pomáhá? Následuje krátký rozhovor. Předání e-mailového kontaktu, odkazu na www.dotekovaterapie.cz . Jdou rodiče do kurzu hned. Ne, váhají. Ale pak se osmělí, většinou k tomu přizvou další rodiče a jedou v tom spolu. Proč? Protože jenom rodič dítěte s diagnózou pochopí dalšího rodiče dítěte s autismem. Můžete mít načtenou teorii z mnoha knih. Můžete mít velkou míru emaptie. Starat se o tyto děti 24 hodin denně 7 dnů v týdnů je náročné a souznění a pochopení přichází od lidí se podobným osudem.

Jsem na návštěvě. Vedle mě pobíhá Jindřišek. Neposeda, který je všudypřítomný. Kafé na stojáka, rozhovor přerušovaný interaktivními vstupy malého Jindry. Vadí mi to. Ne. Je to o tom, že vím. Můj obdiv má jeho máma Věrka, která to s Jindřiškem prostě umí.

A tady patří napsat. Velké díky oběma. Jindřiškovi i Věrce. Tito dva lidé mi dodali odvahu přijat výzvu. Když mi v e-mailu přistála poptávka na kurz dotekové terapie pro děti s autismem, říkala jsem si to nedám. Já ty děti nemám vůbec “v ruce”, neznám jejich reakce. Hledala jsem výmluvy, jak z toho vykličkovat ven. A tady patří další velké díky za vytrvalost rodičů a speciálních pedagogů, kteří to se mnou nevzdali a byli neodbytní.

Díky jejich neutuchajícímu zájmu jsem do toho šla po hlavě. Ale v žádném případě ne bezhlavě. Vědecky, prakticky. Poctivě jsem po kurzu seděla s papírem v ruce, vytvářela tabulky, zaznamenávala postupy, metodiku, jak pracovat s těmito dětmi.

Jindrišek 🙂

Po 5-ti letech můžu s klidem na duši napsat. Prověřeno praxí, funkční technika a terapie pro děti s autismem.

Jak doteková terapie pomáhá dětem s autismem?

  1. zmírňuje určitou formu netečnosti, která je pro jejich chování typická
  2. stabilizuje emoční rovnováhu
  3. otevírá pro ně přirozenější způsob komunikace – skrze haptiku

Jaké jsou požadavky na terapeuty (rodiče, ošetřovatele, terapeuty)?

Jsem k vám všem upřímná a nebudu vám lhát, že je to procházka růžovou zahradou. V ruce nemám kouzelnou hůlku, abych vám řekla:” Naučíte se tuto techniku, pak jenom lusknete prsty a šup vaše děti budou tuto terapii akceptovat, přijímat a bude jim pomáhat.” Tak to prostě nefunguje. Je to o dodržování pravidel, disciplíně (a to i vaší vnitřní), denní rutině.


CHCE TO MNOHDY ZATNOU ZUBY, BÝT HOUŽEVNATÝ, VYTRVAT! NENECHAT SE ODRADIT PRVNÍMI NEÚSPĚCHY!


To, co mě po měsících práce s malými autisty zahřálo u srdce, když jsem otevřela e-maily od rodičů:

– Markét, zvládáme masáž obličeje. –

– Náš chlapeček je klidnější, lépe se soustředí.-

– Zmírnila se agrese našeho dítěte. –


Našli jste, co jste hledali? Chcete se dotekovou terapii naučit? Máte možnost v on-line kurzu. Postupně krok za krokem.

NAUČTE SE DOTEKOVOU TERAPII KROK ZA KROKEM

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Markéta

Obvykle odpovídá do 24 hodin.

Dobrý den, zanechte mi zprávu.

Powered by WpChatPlugins