
Autismus a Doteková terapie® jako komunikační most
„Mám dítě s diagnózou – autismus. Prý vaše doteková terapie těmto dětem pomáhá?“, začátek e-mailu, který před lety přinesl další vývoj Dotekové terapie® novým směrem. Z rodičovského hledání nových a dalších možností, jak pracovat se svým dítětem, které má vývojovou poruchu a s tím související problém s komunikací, je tu dnes metoda, která pomáhá vybudovat funkční komunikační kanál pro lidi s autismem.
Autismus
„Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace.“, tak zní odborná definice.
U dětí s autismem je to proces…
Nebudu vám lhát, že je to procházka růžovou zahradou. V ruce nemám kouzelnou hůlku, abych vám řekla:” Naučíte se tuto techniku, pak jenom lusknete prsty a šup vaše děti budou tuto terapii akceptovat, přijímat a bude jim pomáhat.” Tak to prostě nefunguje. Je to o dodržování pravidel, disciplíně (a to i vaší vnitřní), denní rutině.
„Chce to mnohdy zatnout zuby, zhluboka se nadechnout, být houževnatý, vytrvat.
Nenechat se odradit prvními neúspěchy.“
Markéta Křížková
Jak doteková terapie pomáhá dětem s autismem?
- otevírá pro ně přirozenější způsob komunikace – skrze haptiku
- zmírňuje určitou formu netečnosti, která je pro jejich chování typická
- stabilizuje emoční rovnováhu

Z praxe…
Jsem na návštěvě. Vedle mě pobíhá Jindříšek, neposeda, který je všudypřítomný. Kafé na stojáka, rozhovor přerušovaný interaktivními vstupy malého Jindry. Vadí mi to? Ne. Je to o tom, že vím. Můj obdiv má jeho máma Věrka, která to s Jindříškem prostě umí.
A tady patří napsat velké díky oběma – Jindříškovi i Věrce. Tito dva lidé mi dodali odvahu přijmout výzvu. Když mi v e-mailu přistála poptávka na kurz dotekové terapie pro děti s autismem, říkala jsem si, že to nedám. Já ty děti nemám vůbec „v ruce“, neznám jejich reakce. Hledala jsem výmluvy, jak z toho vykličkovat ven. A tady patří další velké díky za vytrvalost rodičů a speciálních pedagogů, kteří to se mnou nevzdali a byli neodbytní.
Díky jejich neutuchajícímu zájmu jsem do toho šla po hlavě, ale v žádném případě ne bezhlavě. Vědecky, prakticky. Poctivě jsem po kurzu seděla s papírem v ruce, vytvářela tabulky, zaznamenávala postupy, metodiku, jak pracovat s těmito dětmi.
Zkušenosti rodičů dětí s autismem
Výsledky nejsou hned
Když nám paní Markéta říkala, že konkrétně u dětí s autismem je potřeba velká dávka trpělivost, než se projeví pozitivní účinky Doteková terapie, moc jsme tomu nevěřili. Čas ukázal, že má pravdu. Není to zázračný všelék, ale v kombinaci s jinými terapiemi, se ukázala jako velmi přínosná.
Anna a Petr
Komunikační most
Naše dcera, která má problémy s komunikací, po Dotekové terapii začala více reagovat na naše pokyny a projevovat své potřeby. Zdá se, že fyzický kontakt jí pomáhá lépe se s námi spojit.
Lucie Pospíšilová
Děláme pokroky!
Markét, zvládáme ošetřit Dotekovou terapií obličej. Vidíme značné pokroky v tom, že se zmírnila agrese u naší dcery.
Mrákavovi
Konečně spíme
Doteková terapie před spaním pomáhá našemu synovi k lepšímu usínání. Je klidnější a spí déle. A my s ním. Konečně.
máma Helena
Snížení úzkostných stavů
Doteková terapie pomáhá snižovat úzkost a napětí, které naše dítě často prožívá. Jemné dotyky a masáže uklidňují a pomáhají mu uvolnit se.
Radek
Důležité je vytrvat!
Doteková terapie nám pomohla zlepšit komunikaci s našim synem. Vidíme pokrok i při snížení úzkostí. Synovi se zlepšil spánek. Jsme ráda, že jsme vytrvali, protože občas je to boj, ale výsledky stojí za to.
Eva
Chci zjistit více





Newsletter
Doteková terapie®
Připojte se k čtenářům a dostávejte pravidelně do svého e-mailu novinky o blahodárném působení a nových možnostech Dotekové terapie®.
Nespamuji! Další informace naleznete
v zásadách ochrany osobních údajů.


