Příprava na těhotenství se zaměřením na psychosomatiku.
BLOG,  NA CESTĚ,  TERAPIE

Příprava na těhotenství

Je to pro ženy, které mají tuto potřebu. Tato jediná věta vystihuje podstatu celého procesu přípravy na těhotenství. Někdo ji má spontánně danou, někdo vědomou, někdo žádnou. A jestli chcete znát, co znamená věta AŽ PŘIJDE HORMON, čtěte dál.

Až přijde hormon

Že nám život občas udělá čáru přes naše plány nebo se vyvine nečekaným směrem na tom se troufám si říct shodne většina z nás.

Sedím u studánky paní Zdislavy v Jablonném v Podještědí, obklopena nádhernou přírodou, s papírem a tužkou v ruce. Třídím si myšlenky, co budu dělat dál, jak budu pokračovat bez podpory mého drahého přítele, kterého jsme v pátek pochovali. On už má svá andělská křídla, pobíhá si tam nahoře v pyžamu a já jsem zůstala sama. Vnitřně rozervaná na kusy, plná bolesti, tupě zírám do lesů, poslouchám šumění tekoucí vody… .

Ani si nevšimnu, že si ke mě přisedá starší žena. Zaujala mě. Má zářivě růžovou bundičku, černé legíny. Kouká na mě a prý jestli si se mnou může chvilku popovídat, než si vypije svůj hrníček léčivé vody ze studánky. Přiznám se, moc se mi nechce, nemám náladu, ale ona trpělivě čeká na mou odpověď. Souhlasím. Udělám jí radost, říkám si. A hned v úvodu mě probere do reality svou přímou otázkou. „Více, kolik je mi let?“ Ty bláho, já fakt netuším. Je to vitální stařenka se zářivýma očima, jenom pokrčím rameny. „76. Stále jezdím na kole, pod stan už 2 roky ne, to už mě ty nohy v noci hodně bolely.“ A stařenka v růžové bundičce svižně pokračuje ve vyprávění svého životního příběhu. Z monologu přecházíme plynule do dialogu. Má zájem, jak se mám já. Co dělám.

„Jsem porodní asistentka.“

„Já mám 2 kluky!“ reaguje s úsměvem. „Zdravé, šikovné, hodné. A vy děti máte?“

„Zatím ne.“ – „Aha, vy čekáte až přijde hormon.“

„Až přijde hormon?“ žádám vysvětlení, protože se mi toto slovní spojení moc líbí.

„Víte, já jsem stavební inženýrka. Co je fyzicky uchopitelné, je pro mě přijatelné. Vdala jsem a se ptala jsem sama sebe, jestli někdy poznám, že už chci být mámou, protože ten pocit tam stále nemám. A ono to přišlo. Samo. Přišel hormon, přirozená a spontánní touha po dětech a mateřství. Nikdy bych si nemyslela, že je ve mě tolik ženskosti, když se věnuji technickému oboru.“

Dvě hodiny strávené ve společnosti této nádherné stařenky byly ještě plné poznatků z architektury, využívání zdrojů a prožívání odchodu milovaného člověka.

Příprava ženy na těhotenství

Sami v sobě jsme potlačili naše přirozené biorytmy. Jsme zahlceni informacemi, hledáme úhybné manévry – lepší a rychlejší je si vzít tabletku, než se zastavit a pochopit, co nám naše tělo říká. Proto se věnuji přípravě ženy na těhotenství.

Věnuji se komplexní přípravě na těhotenství. Zahrnuje to i fyzickou kondici, psychickou pomohu a neméně důležitý je i duchovní klid a čistota.

Fyzická kondice před těhotenstvím

Nemusíte mít postavu jako modelka. Důležité je správné držení těla, posílení svalů, aby byly ve správném svalovém napětí. Zaměřením se na tyto dvě věci, předcházíte fyzickým problém v těhotenství, při porodu i po porodu jako jsou diastáza břišních svalů, pokles svalového dna pánevního, inkontinenci apod.

Psychická pohoda

Je na nás vytvářen obrovský tlak v rámci těhotenství a s tím spojeného mateřství. Řeší se věk ženy, kdy je vhodná doba. Když je to moc brzy, jste divná, když je to ve vyšším věku, tak už jste zase stará apod. Každá z nás máme svůj životní příběh jiný, originální. Udržet si svou psychickou rovnováhu je další pilíř, jak mít zdravé a klidné těhotenství. V přípravě na těhotenství se zaměřujeme a i na to, jak zvládat společenský tlak i poznámky přicházející z okolí apod.

Duchovní klid a čistota

Nemusíte být věřící praktikující nějakého náboženství. Klid na duši a morální hodnoty jsou další pilíře plnohodnotného života, kterým pak v průběhu těhotenství v rámci prenatálního vývoje formujeme i naše drobky, které nosíme 9 měsíců pod srdcem.

Chceš vědět více? Domluvit si úvodní konzultaci?

Přeji každé ženě, aby souzněla se svým tělem a zažila ten vnitřní pocit, AŽ PŘIJDE HORMON.

Markéta Křížková - porodní asistentka.

Zdislavina studánka

Pokud hledáte místo, které má svou legendu, zajímá vás historie nebo přemýšlíte, kam v lockdownu ještě cournout popř. napsat si do svého turistického plánu tip na výlet, určitě navštivte studánku paní Zdislavy.

Okolní příroda je přímo pohádková a její léčivou sílu znala už i paní Zdislava.

Zdislavina studánka Jablonné v Podještědí.

Kde ji najdete? MAPA ZDE!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *